رفتن به مطلب
انجمن اندروید ایران | آموزش برنامه نویسی اندروید و موبایل
  • android.png.1fab383bc8500cd93127cebc65b1dcab.png

پست های پیشنهاد شده

در این مقاله آموزشی قصد داریم بیاموزیم که به چه صورتی میتوانیم از کلاس و Property های آن در Kotlin استفاده کنیم

اما قبل از اینکه از این آموزش را مطالعه کنید در جلسات قبلی مفاهیم اولیه زبان کاتلین را قرار داده ایم و میتوانید آنها را مطالعه کنید

Class ها در کاتلین :

اگر شما قبلا به مفاهیم برنامه نویسی شی گرا OOP در بقیه زبان های برنامه نویسی آشنا هستید اینکار برای شما آشنا خواهد بود تا بتوانید کلاس ها در کاتلین را فرابگیرید

کلاس ها در کاتلین

در جاوا برای اینکه بتوانید هر کلاسی را ایجاد کنید حتما باید کلاس را تعریف کنید و سپس سازنده اش را و سرانجام متدهای setter و getter را در کاتلین تمامی این پارامترها به فیلدها اعمال شده و نیازی به تعریفشان نیست

کلاس ها در کاتلین

این واضح است که کدهای جاوا 11 خط میباشد و کاتلین فقط یک خط. این نشان میدهد چقدر زبان کاتلین میتواند جذاب باشه و در زمان صرفه جویی کرده و کدهای کمتری نوشته شود.

یک نکته مهم برای تعریف کلاس ها در کاتلین این میباشد که نیازی به تعریف public در تعریف قبل از نام class نیست و بصورت پیشفرض تمامی کلاس ها public هستند

Properties  ویژگی های کلاس در کاتلین

بطور عمومی متغیرهای داخل کلاس پرایویت هستند و بطور مستقیم نمی توانید به آنها دسترسی داشته باشید. برای دسترسی به فیلدها باید ست و گت را ایجاد کنید
در زبان های شی گرا این ترکیب شناخته شده ای برای فیلدها هستش ،در کاتلین متدها جایگیزین مقادیر میشوند

شما میتوانید به دو صورت مشخصات را تعریف کنید

اگر شما با کلمه val تعریف کنید فقط توانایی Read-only دارد یعنی قابل نوشتن نیست اما اگر بصورت var تعریف کنید بصورت نوشتنی و خواندنی میباشد

کلاس های Kotlin

مثال زیر مشخص میکند به چه صورتی میتوانیم یک Object را تعریف و از آن استفاده کنیم

کلاس های Kotlin

نتیجه گیری :

در این آموزش آموختیم که به چه صورتی میتوانیم کلاس ها را تعریف و به Property  های آن دسترسی پیدا کرد

لینک ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• مطالب مشابه

• توسط Androidm
      سلام دوستان وقتتون بخیر 
      من apikey گوگل مپ رو گرفتم و نقشه اجرا میشه و موقعیت کاربر به درستی نمایش داده میشه. چطور باید نام شهر رو گرفت؟ تو کدوم تابع
    • توسط f.n
      سلام وقت همگی بخیر
      ببخشید دوستان بنده یه مشکلی دارم : از وقتی که سرور به https تغییر کرده اپلیکیشن توی اندروید 7 به اینترنت وصل نمیشه و ارور handshake failed میده..یه سری کار ها انجام دادم اما تغییری نکرد کسی میدونه راه حل چیه؟ خیلی ضروریه..ممنونم
    • توسط asghar.a83
      سلام دوستان خسته نباشید من یه باتن دارم که میخوام وقتی کاربر روش کلیک کنه یه ثانیه تغییر رنگ بده تا کاربر بفهمه کلیک کرده و از اون حالت بی روحی در بیاد میدونم خیلی سادس ولی تو کاتلین تازه کارم لطفا جواب بدید
    • توسط hamed629
      دوستان چندین روز است که من درگیر این مشکل هستم من با کاتلین مینویسم :من دو تا آداپتور دارم که دوتا ریسایکلر ویوی من را پر میکنند چون دارم تست میزنم دو تا آداپتور مثل هم هستند با تفاوت اندکی، در قسمت ViewHolder های آداپتورها ، من تابع init دارم که داخلش setOnClickListenerهست که برای یک آداپتور روی عکس ها زدم و برای اون یکی روی تکست.....یک اکتیویتی دارم و یک فرگمنت حالا مشکل اینجاست که setOnClickListener آداپتور متصل به MainActivity وقتی کلیک میکنم روش کار میکنه ولی مال Fragment انگار pause شده .....لاگ گذاشتم قبل از setOnClickListener توی فرگمنت تا سر این تابع میاد ولی بعد انگار قفل میشه و هرچی کلیک میکنی تغییری حاصل نمیشه حالا جالب اینه که جای آداپتورهای فرگمنت و اکتیویتی را باهم عوض کردم و دیدم کار میکنه پس نتیجه اینکه کدها درست هستند ولی فرگمنت درست عمل نمیکنه خودم احساس میکنم که توی چرخه حیات،فرگمت وقتی منتظر کلیک کاربر میمونه پاز میشه و بعد از کلیک فعال نمیشه ولی اکتیویتی بقول خودمون گوش به زنگه ....من هم نمیدونم باید چکار کرد اگه دوستان راهی دارند لطف کنند که دیگه دارم کلافه میشم.ممنون

• توسط Farzad Sarseifi
      در این تاپیک آموزشی، از ابتدا آموزش برنامه نویسی اندروید را شروع خواهیم نمود ،یکی از مشکلات برنامه نویسان اندروید کم یا نبود آموزش های اصولی اندروید میباشد ،بر همین اساس تصمیم بر آن داشتیم بطور جامع آموزش های فارسی را منتشر نماییم .
      بیشتر کاربران انجمن برنامه نویسی اندروید، کم و بیش با این مشکل رو به رو بوده اند که به چه صورتی اندروید را شروع کنند و شروع به آموزش اندروید بگیرند.بر این اساس در این تاپیک بطور جامع آموزش های اندروید قرار داده خواهد شد..

این تاپیک آموزشی هر چند روز یکبار بروز رسانی خواهد شد و آموزش ها جدیدتر قرار داده خواهد شد

منو در اندروید

ذخیره سازی اطلاعات در اندروید

فرگمنت و گوگل مپ در اندروید

وب سرویس در اندروید
      آموزش های متریال دیزاین در اندروید

آموزش های کاتلین :

با تشکر
      انجمن برنامه نویسی اندروید-پی سی دروید
  • فایل

• اضافه کردن...