رفتن به مطلب
انجمن اندروید ایران | آموزش برنامه نویسی اندروید و موبایل
  • android.png.1fab383bc8500cd93127cebc65b1dcab.png

پست های پیشنهاد شده

کنترل های سفارشی: شاید این کلمه برایتان جذاب باشد که هدف از ایجاد کنترل سفارشی چیست؟ بیشتر اوقات پیش می آید قصد دارید فونت خاصی یا رنگ  و استایلی را به ویجت قرار دهید.برای اینکار یکی از بهترین راهکارها ساخت کنترل سفارشی میباشد که بتوانید در همه قسمت های پروژه جاری یا بقیه پروژه ها از آن استفاده کنید میباشد.

در این بخش آموزش ساخت یک TextView سفارشی را ایجاد و یک فونت مشخص را نمایش  دهیم:

ابتدا یک کلاس ایجاد کنید که از کلاس Textview ارث بری کند.

public class PersianTextView extends TextView

{

public PersianTextView(Context context, AttributeSet attrs, int defStyle) {

super(context, attrs, defStyle);

init();

}

public PersianTextView(Context context, AttributeSet attrs) {

super(context, attrs);

init();

}

public PersianTextView(Context context) {

super(context);

init();

}

public void init() {

Typeface tf = Typeface.createFromAsset(getContext().getAssets(), "DroidNaskh.ttf");

setTypeface(tf ,1);

}

}

تنها کافی است فونتی که قصد دارید برای نوشته ها نمایش داده شود را جایگزین کنید و آن را در پوشه assets قرار دهید.

برای استفاده از کنترل سفارشی بدین صورت عمل کنید:

<YourPackageName.PersianTextView
        android:id="@+id/txt_title"

android:layout_width="wrap_content"

android:layout_height="wrap_content"

android:text="p30droid"

android:textColor="#000000"

android:textSize="14sp" />

لینک ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر
  • 1 سال بعد...
  • 4 هفته بعد...
در 1 ساعت قبل، loeim گفته است :

از اندروید نسخه api چند پشتیبانی می کند

Api 1 به بالاتر رو ساپورت میکنه

لینک ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• مطالب مشابه

• توسط moeedrb
      سلام من یه تکست ویو دارم که میخواهم یه مطلب طولانی بهش اضافه کنم و قسمتی از مطلب رو میخواهم که از سر خط ادامه پیدا کنه؟
      راهکارش چیه؟ 
      ضمنا از @string برای اضافه کردن متن استفاده می کنم.
      ممنون
    • توسط mesbAAH
      توی کدی که توی تصویر میبینید من میخوام:
      هنگام ورود به داشبورد، نوشته ی TextView که توی header_layout تعرف شده با استفاده از مقادیری که از اکتیویتی قبل اومده تغییر کنه (قسمت سوم)
      ولی نمیشه!!
      در اصل، "هدر_لی‌آوت" یه لی‌آوت جداگونه‌س که توی منوی navigationView استفاده میشه و می‌خوام از توی "اکتیویتی_داشبورد" یکی از "تکست_ویوو"هاش را تغییر بدم.
      یعنی دقیقا وقتی لاگین انجام شد, اسم کاربر توی قسمت بالای navigationMenu نمایش داده بشه
      لطفا راهنمایی کنید.

• توسط sorooshpardaz
      آموزش برنامه نویسی موبایل (اندروید) قسمت پنجم
      در این قسمت از بلاگ آموزش برنامه نویسی اندروید و برنامه نویسی موبایل میخواهیم  به سراغ معرفی عناصر برنامه نویسی اندروید و کامل کردن کدهای برنامه ی جلسه قبل میپردازیم. امید است پس از پایان آموزش بتوانید برنامه موبایل (اپلیکیشن اندروید) را ایجاد کنید. باما همراه باشید...
      در پوشه ی  res – layout اکنیویتی که با پسوند .xml ساخته شده را باز میکنیم.در این کلاس عناصر مختلفی را میبینیم که در پالت سمت چپ برنامه موجود هستند. و در قسمت اصلی اکتیویتی نمای گرافیکی ) UI برنامه را مشاهده میکنیم. ([/align]

کار اصلی ما با قسمت Widgets و قسمت Text Fields است. در قسمت Widgets عناصر مختلف از جمله:
      Textview – button – imageview – checkbox – radioButton  و...
      را مشاهده میکنیم.همچنین در قسمت text fields :
      و ... را میبینیم. Plain Text – Password – email – phone

هر کدام از ابزارهای این قسمت را میتوانیم از طریق drag کردن به محیط برنامه مان بکشانیم و در محل مورد نظر قرار دهیم. بطور مثال برای استفاده از یک باکس برای وارد کردن ایمیل از عنصر TextView استفاده میکنیم. برای وارد کردن پسوورد از عنصر Password در قسمت Text Fields استفاده میکنیم.با استفاده از این بخش میتوانیم واسط گرافیکی برنامه مان را طراحی  کرده تا به طور خودکار کدهای مربوط به هر بخش در فایل .java ساخته شوند. با وارد کردن عنصر Button یک دکمه وارد صفحه میشود که میتوانیم متن درونش را تغییر دهیم و یا سایزش را به طور دلخواه تغییر دهیم. در این بخش دو عنصر text یکی از نوع ایمیل و دیگری از نوع پسوورد تعریف شده اند و یک  button  به عنوان دکمه ی ورود زیر این دو عنصر وارد شده است.

در قسمت properties  هر عنصر در سمت چپ می توان نام ، id ، سایز و رنگ آن و... را تغییر داد. در قسمت تنظیمات بالای برنامه امکاناتی خوب نظیر مشاهده ی برنامه در انواع دیوایس ها و موبایل ها وجود دارد که به کمک آن میتوان برنامه ی خود را در تمام موبایل ها مشاهده کرد.

در برنامه ی فوق فرم ورودی ساخته شد که کاربر پس از وارد کردن اطلاعات خود از جمله ایمیل و پسوورد میتواند با کلیک کردن بر روی دکمه ی Sign In به پنل کاربری خود وارد شود.

آموزش برنامه نویسی اندروید -قسمت پنجم

آیا در مورد این قسمت از آموزش سوال یا نظری دارید؟

• توسط pory@
      با سلام
      دوستان من داخل برنامم از یک textView  استفاده کردم که برای نمایش متن داخلش ، یک string رو فراخوانی میکنم ولی برنامه موقع ران شدن این ارور رو میده :
      Error:(194, 31) No resource found that matches the given name (at 'text' with value '@string/hello').
      و این در حالیه که داخل فایل string.xml کد :
      <string name="hello"> ...............
      </string> قرار داره .
      اگه کسی راه حل رو میدونه لطفا راهنمایی کنه .
      ممنون میشم.

• توسط davod56
      سلام دوستان 
      من می خوام  قابلیت انتخاب متن و ظاهر شدن گذینه هایی مثل کپی و انتقال و ... رو به متن های برنامه اضافه کنم.( به این صورت که فرد انگشتش رو روی کلمه ای بگذاره و اون انتخاب بشه و گذینه ایی مثل کپی ، انتقال و ... ظاهر بشه)  از چه کدی باید استفاده کنم و ممنون می شوم اگر یکی کامل توضیح بده یا یک منبع بهم معرفی کند...
  • فایل

• اضافه کردن...